Sezar Şifreleme-1

2009-08-10 20:48:00
Merhaba arkadaşlar.Bugün Sezar algoritmasını anlatmak istiyorum.Aslında bu şifrelemenin gerçek adı "Rot" şifrelemedir.Ama eski Roma imparatoru Sezar savaşlarda iletişimi sağlarken ,iletişim bilgileri düşmana geçtiğinde düşmanın bunu anlamaması için ileşim bilgilerini kendince şifrleyerek yollamaktaymış.İşte bu yüzden Rot şifreleme,Sezar şifreleme yada Sezar algoritması olarak bilinmektedir.

Bu tür şifrelemeler anahtar kullanılarak yapılan şifrelemlerdir.Yani şifreleme bir anahtara göre yapılır ve şifre çözülürken işte o kullanılan anahtara göre şifre çözülür.

Çok basit bir mantıgı oldugu için kırılması çok zor değil şifrenin.Ama Rot şifrelemenin çok farklı algoritmaları ve farklı versiyonları oldugundan algoritmanın  karmaşıklığına göre çözümüde komplex bir hal almaktadır.

Sezar algortimasını çok çok basit bir örnek üzerinde açıklamak istiyorum.Sizler bunu daha da geliştirerek farklı mantıklarda algoritmalarla daha güzel şifrelemeler yapabilirsiniz.

örneğin kelime şifreleyelim.

şifrelenecek kelime SERBAY olsun.Anahtar da +2 olsun.
+2 nin anlamı her harfin,kendinden 2 sonraki harfle şifrelenecel olması olmasıdır

Yani S-->U    E-->G    R-->T    B-->D    A-->C     Y-->A şeklinde şifrelenir.

Sonuçta; SERBAY kelimesini UGTDCA olarak şifrelenmiş oldu.Gördüğünüz gibi çok basit bir şifreleme.Anahtar bilindiğinde  çözülmesi gerçekten çok kolay.Ama ya anahtar bilinmiyosa?
İşte o zaman birsürü kombinasyonla uğraşılmak zorunda.Bence Sezar zeki bir adammış :) Tabi şifrelenmiş mesajın anahtarının da güvende olduğundan eminse :)

Teşekkürler..

Serbay TEPELİ

556
0
0
Yorum Yaz